Spellenvereniging Blauw! -

Meesterdief (Thijs Goverde)

Zelf heb ik de speldemonstratie bijgewoond die werd gegeven in de Games-N-Stuff winkel te Zwolle. In het begin had ik de privelege om samen met Thijs het spel te spelen en op mijn gemak aan te horen wat de spelregels van het spel zijn. Het spel zit momenteel in de test/tweak fase om hierna hopelijk in de winkel te liggen zodat wij het op onze spelavonden kunnen spelen.

Spelbeeld in het kort:

 • 2-6 spelers
 • speelminuten: geschat op 30 min per speler
 • klassificatie: tactisch legspel
 • leeftijd: voor 12+
 • tags: tactiek, intrige, handelen

Het doel: van het spel is om carriere te maken en op het eind als baron zoveel mogelijk geld verdient te hebben in één van de 4 beroepsgroepen edelen, burgerij, artiesten en/of schelmen met uitzondering van de bedelaars of als meesterdief het spel te doen besluiten.

Spelinhoud: Het spel bevat een speelbord die verdeelt is in het aantal spelers en bevat 2 ringen waarin de binnenste gebruikt wordt voor de beroepsleugenaar en de buitenste voor de meesterdief. Midden in heb je een telling voor de speelronden, 3 beroepskaarten stapels, 1 aflegstapel en de baron/meesterdief stapel.

Het spel bevat verder een heleboel beroepskaarten (waaronder de 4 beroepsgroepen, bedelaars en een paar speciale kaarten, 2 dobbelstenen (4 zijdige), een startspelersfiche, goudstukken van 1, 2, 5, 10. 50 en 100, 6x 2 actiekaarten (voor elke speler 2) en eer en schande stenen.

Spel voorbereidingen: Iedere speler krijgt een beroepskaartje van niveau 1. Elk beroepsgroep heeft meerdere niveau kaartjes die in relatie staan tot de speelronden waarin je ze kunt spelen. Heb je dus een Krachtpatser (Niveau 4) dan kun je deze pas aanleggen vanaf speelronde 4. Er is een speciale kaart die ervoor zorgt dat je een beroepskaart mag aanleggen van 1 of 2 beroepsniveau’s hoger.

De beroepskaarten liggen op de kop op de 3 stapels en de 2 pionnen voor beroepsleugenaar en meesterdief staan op het startvakje. De aflegstapel is nu nog leeg en de 3 baronnen, meesterdief en beroofde baronnen liggen ook op een stapel.

Daarna krijgen de spelers per beroepsgroep een aantal goudstukken naar gelang van de professie. Hierna begint de jongste speler met het spel.

Spelverloop: Je hebt 9 speelronden die elk 7 fases kent. De fases in elke speelronde die gespeeld gaan worden zijn:

 • Fase 1: Meesterdief en Beroepsleugenaars fase
  • Hierin gooi je 2 dobbelstenen (4 kanten), één om de beroepsleugenaar te verplaatsen en één om de meesterdief te verplaatsen. Beroepsleugenaar komt aan bod bij fase 4 en de Meesterdief bij fase 9.
 • Fase 2: Kaarten kopen
  • Je mag nu van je goud kaarten kopen.
  • Rondes 1-3 (1 goudstuk), 4-6 (3 goudstuk), 7-9 (6 goudstuk), per kaart uiteraard.
  • Je mag ook nog 1 a 2 acties doen waarvoor je de actiekaarten (waarvan je er 2 hebt) gebruikt. Acties staan op de beroepskaartjes.
 • Fase 3: Ruilen
  • Je mag nu beroepskaarten ruilen (zoveel als je wilt, tegen elke prijs die ervoor geboden wordt).
  • Je mag weer 1 a 2 acties doen waarvoor je de actiekaarten (waarvan je er 2 hebt) gebruikt. Acties staan op de beroepskaartjes.
 • Fase 4: Beroep aanleggen
  • Je kunt in deze fase een beroep aanleggen die een niveau heeft die gelijk of minder is dan de speelronde.
  • De beroepsleugenaar mag 2 beroepen aanleggen. Deze kun je worden door acties te spelen die de beroepsleugenaar kunnen verplaatsen of gewoon goed dobbelen.
  • Je mag voor de laatste keer 1 a 2 acties doen waarvoor je de actiekaarten (waarvan je er 2 hebt) gebruikt. Acties staan op de beroepskaartjes.
 • Fase 5: Geld, eer en schande verkrijgen (inkomen)
  • Je krijgt geld van de beroepen die op tafel liggen.
  • Eer en schande krijg je van de beroepen (bijv. Oorlogsheld krijgt 5 eer en Bedelaar 1 schande). Eer heb je nodig om baron te kunnen worden in de speelrondes 3, 6 en 9 want je wint immers niet zonder dat je baron bent (tenzij je als meesterdief het spel besluit).
  • Je krijgt op dit moment ook 8 goudstukken voor als je de Gokker zijn actie hebt gespeeld, die je weer inlevert na de baron fase.
 • Fase 6: De Baron bepalen
  • De baron wordt bepaald in speelronde 3, 6 en 9. Je kunt niet winnen als je niet een baron bent.
  • Diegene met het meeste geld en zonder schande wordt de baron.
  • Je krijgt een beroofde baron wanneer de meesterdief pion niet in jouw gebied staat, anders krijg je een baron van waarde (met eer en punten).
 • Fase 7: De meesterdief slaat toe
  • Diegene met het meeste geld aan het eind van elke ronde, levert geld in aan wie de meesterdief pion in zijn gebied heeft staan. Je hebt speciale kaarten om de meesterdief te verplaatsen.
  • Voor de rondes 1-2 (1 goud), 4-5 (3 goud) en 7-9 (6 goud). behalve dus wanneer de baron speelrondes 3 en 6 zijn geweest want dan gaat al het geld van de baron naar de meesterdief.
  • Heb je in deze fase de meesterdief bij jezelf staan, dan gaat het geld terug naar de bank in plaats van naar een andere speler.

Aan het eind van elke speelronde schuift de startspelersfiche één door naar de volgende speler en begint de speelronde opnieuw. De actiekaarten worden teruggepakt door de spelers en alle ontmoetingen (kaarten buiten je carriere) gaan op de aflegstapel. Je kunt een beroepskaart die je niet nodig hebt gebruiken om eer of goud te pakken of de actie uit te spelen. Ook wordt de aflegstapel geschud, de pion voor de speelronden één verder gezet en begint er een nieuwe speelronde.

Einde: Het spel is ten einde wanneer alle 9 speelrondes zijn gespeeld of de meesterdief beslecht het spel. Je kunt meesterdief worden wanneer je van de beroepsgroep schelmen 8 verschillende kaartjes verzameld hebt en de meesterdief pion in jouw gebied hebt staan, maar let op dat de bedelaarskoning er maar één keer in zit en die heb je nodig. De winnaar is diegene die een baron is met het meeste geld op het eind of natuurlijk de meesterdief.

Beoordeling: Heb het spel de gehele middag gespeeld en het is mij niet één moment gaan vervelen, integendeel zelfs want na het schrijven van deze recensie wil ik het nog wel een keer spelen. Wat mij erg aanspreekt in het spel in dat je met de acties van de beroepskaarten eindeloos kunt combineren om op het eind van speelronde 3, 6 en 9 toch nog als baron gekozen te worden en er met de winst vandoor te gaan. Ook het dwarszitten van tegenspelers en het toeeigenen van geld is een leuke manier om het spel een wending te geven zodat op het eind de verrassing des te groter is. Kortom niks dan lovende woorden en Meesterdief is een zeer vermakelijk en weldoordacht spel om avondenlang plezier mee te beleven.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*